П’ятниця, 20 Травня, 2022

Верховна рада прийняла закон про підтримку книговидавництва. Що це дасть тернополянам?

Питання підтримки книговидання сьогодні актуальне, як ніколи, адже російська агресія проти України лише посилюється, а питання побудови інформаційного фронту, а отже боротьби за мізки українців все ще не вирішене. А тому завдяки законопроекту про розвиток українського книговидавництва в найближчому майбутньому видання книг українською мовою зросте, вони стануть дешевшими і доступнішими для всіх українців, а також національне книговидання таким чином зможе протистояти тиску російської літератури. Детальніше про цей законопроект, а також, що саме він принесе тернополянам, розповість yes-ternopil.com.ua.

Як повідомляє видання the-village.com.ua рішення про підтримку українського книговидання підтримало 278 нардепів. Підтримується ця галузь і на Тернопільщині.

Підтримка книговидання на Тернопільщині

Питання підтримки книговидання вже давно розробляються та підтримуються на місцевому рівні. Так, 9 жовтня 2021 р. Тернопільська міська рада затвердила Програму підтримки книговидання місцевих авторів на 2022-2024 роки. Їх дії були продовженням програми, яка діяла в нашому місті в 2019-2021 роки. Завдяки програмі місцеві автори будуть мати фінансування на видання своїх творів протягом 3 років.

В цьому ж напрямку працює ОДА, яка 16 жовтня 2021 р. розглянула проекти в галузі книговидання і затвердила їх. Це були: праця І. Олещука «Шлях до свободи», З. Кіпибіда «Подільська толока» (альманах), М. Мацук «Репресоване дитинство», Я. Горішнього «Тобі, мій краю» (музична збірка). Як відзначив заступник голови Тернопільської ОДА Віктор Устенко Тернопільщина один з лідерів книговидання в Україні, тут багато місцевих письменників, а тому цю галузь економіки та культури слід підтримувати.

Про закон

 Проект закону розроблявся ініціативою «Українська книжкова революція». Його мета – зупинити падіння українського книжкового ринку, сприяти його зростанню. Зміст закону: надання книгарням субсидій на відшкодування витрат на оренду приміщень. Сума субсидії не може бути більшою за вартість оренди, а також перевищувати 20% доходу від продажу книг. Субсидії будуть видавати з наступного року і раз в 3 місяці.

Кожен українець при народженні і при отриманні паспорта в 14 років отримуватиме сертифікат на купівлю книг в 800 грн. (сума буде коливатися і загалом вона залежатиме від прожиткового мінімуму, а точніше це його третина).

Планується створити в цій галузі 5000 нових робочих місць.

Планується, що кількість книгарень зросте в 5 разів. В Тернополі на даний час 3 книгарні, а стане відповідно 15. Виросте завантаженість видавництв, які є в нашому місті. Також планується, що втричі виросте обсяг україномовної літератури, і вдвічі її асортимент.

Отже, загалом українське книговидавництво очікує значний розвиток. А розпочався він з минулого року, коли почала працювати програма «єПідтримка» і українці купили книг на майже 600 млн. грн. Знаючи, що кількість покупців виросте видавництва підготувалися заздалегідь. Допрацювали сайти, оновили кол-центри, обміркували, які подарунки будуть для різних категорій покупців, звернули увагу на «форс-мажорні ситуації». А ви купуєте українські книги?