Середа, 3 Березня, 2021

Перший бургомістр Тернополя

Сергій Надал – найвідповідальніший мер Тернополя

Ось уже 10 років Сергій Надал очолює Тернопільську міську раду. За цей час його робота отримала як чимало схвальних відгуків тернополян, так і багато...

Ініціатива мера Тернополя: реформування транспортної системи міста

Кожного року за ініціативи Тернопільської міської ради в місті з’являється чимало поліпшень. Одним з найбільш позитивних нововведень є реформування транспорту та введення електронного квитка....

Навіщо міська рада впроваджує “Електронний кабінет тернополянина”?

«Електронний кабінет тернополянина» — багатофункціональний ресурс, що розпочне працювати з лютого 2021 року в тестовому режимі. Міський голова Тернополя представив проєкт на...

Відомі політики з Тернопільщини

Тернопільська область багата на відомих політичних діячів, які отримували посади як в міністерствах, так і ставали народними депутатами України. Повідомляє «Yes-Ternopil».

Мало хто знає, що першим керівником міста був відомий письменник, етнограф та адвокат Володимир Лучаківський. Саме його в 1896 році було обрано першим бургомістром Тернополя. Повідомляє «Yes-Ternopil».

Що зробив для міста Володимир Лучаківський

Народився Володимир Лучаківський в родині священика 19 березня 1838 року на Львівщині в селі Ременові. Незабаром родина майбутнього бургомістра переїхала в село Довжанку, що знаходилося неподалік Тернополя.

В 1890-х роках в місті практично не було української мови. У школі навчали на німецькій мові. Місцеві міщани здебільшого одружувалися з поляками. Тому, спілкувалися вдома виключно польською мовою. Натомість національна свідомість знаходилася на досить низькому рівні.

Місцеві жителі прагнули обрати керівником міста людину, яка була б абсолютно нейтральною до політики. Якнайкраще для цього підходила кандидатура Володимира Лучаківського, який тримався осторонь політики та займався адвокатурою.

Однією із перших ініціатив Володимира Лучаківського було впровадження в Тернополі української мови. Варто додати, що бургомістр чудово володів польською та німецькою мовою, а в побуті спілкувався виключно українською.

Володимир Лучаківський створив та очолив товариство «Руської бесіди», а також філії «Просвіти». Бургомістр організував український аматорський театр і особисто переклав для нього більше двох десятків п’єс з німецької та польської мови. 

Лучаківський

Активне запровадження української мови вплинуло і на культурне життя міста. Зокрема, все частіше в Тернополі організовуються концерти рідною мовою. Саме на одному з таких заходів присвяченому ювілею Тараса Шевченка вперше на сцені виступила в майбутньому легендарна оперна співачка Соломія Крушельницька.

Розвиток Тернополя під керівництвом Володимира Лучаківського

Володимира Лучаківського вважають автором освітлення міста. Бургомістр в 1897 році укладав угоди з Будапештом та Віднем про будівництво електростанцій. Через чотири роки Тернополю дозволили офіційно ввести в експлуатацію місцеву електромережу. Незабаром після цього в місті з’явилися водогін і каналізація. Активно розроблялися в Тернополі поклади торфу.

Варто додати, що авторитет і повагу серед тернополян Володимир Лучаківський заслужив не лише своєю роботою як бургомістра, але й адвокатською діяльністю.

Під час своїх зустрічей з селянами адвокат полюбляв спілкуватися з ними на різні теми. Особливу увагу він приділяв приказкам та загадкам, які записував з вуст селян. Згодом усі свої записи він передав Івану Франку, який і включив народну творчість до своєї збірки.

Володимир Лучаківський був єдиним адвокатом українцем, який завжди ставав на захист простих людей. Він користувався високим авторитетом не лише серед українців, а й серед поляків.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Тернополянкам на замітку: як підготуватися до літнього сезону

Наближається до кінця зима і вже незабаром тернополян потішить тепло та сонячна погода. Хоча, до літа ще декілька місяців, однак про свій...

На Тернопільщині офіційно представили голів районних адміністрацій

Минулого тижня президент Володимир Зеленський звільнив усіх голів районних державних адміністрацій. Пов’язане це з новим територіальним поділом Тернопільщини. Повідомляє «Yes-Ternopil».

Голова Тернопільської ОДА незабаром може змінити роботу

Губернатор Тернопільщини Володимир Труш може кардинально змінити поле діяльності. За інформацією видання «Тижневик номер один» чиновник має всі шанси обійняти посаду головного...

Відомий політик з Тернополя подав у відставку

Вирішив піти у відставку один з політиків Тернополя. За власним бажанням подав у відставку незмінний керівник Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» на Тернопільщині Василь...

Що думає мер Тернополя про Шкільний громадський бюджет?

Експериментальний проект для зміни шкіл Тернополя зібрав понад 100 ідей. 33 з них перемогли. Чому на думку Сергія Надала проект допомагає розвитку...