П’ятниця, 27 Листопада, 2020

Перший бургомістр Тернополя

Ініціатива мера Тернополя: реформування транспортної системи міста

Кожного року за ініціативи Тернопільської міської ради в місті з’являється чимало поліпшень. Одним з найбільш позитивних нововведень є реформування транспорту та введення електронного квитка....

Сергій Надал – найвідповідальніший мер Тернополя

Ось уже 10 років Сергій Надал очолює Тернопільську міську раду. За цей час його робота отримала як чимало схвальних відгуків тернополян, так і багато...

Віктор Ющенко і Тернопіль

Життя Віктора Ющенко – третього президента України тісно пов’язане з Тернополем. Адже саме тут пройшли його студентські роки та навчання в університеті. Повідомляє «Yes-Ternopil». Навчання...

Виборча система на Тернопільщині в 20 столітті

З кожним десятиліттям в Тернопільській області трансформувалася виборча система, яка з часом перетворилася в сучасну, таку як ми її знаємо. Повідомляє «Yes-Ternopil». Вибори на Тернопільщині...

Мало хто знає, що першим керівником міста був відомий письменник, етнограф та адвокат Володимир Лучаківський. Саме його в 1896 році було обрано першим бургомістром Тернополя. Повідомляє «Yes-Ternopil».

Що зробив для міста Володимир Лучаківський

Народився Володимир Лучаківський в родині священика 19 березня 1838 року на Львівщині в селі Ременові. Незабаром родина майбутнього бургомістра переїхала в село Довжанку, що знаходилося неподалік Тернополя.

В 1890-х роках в місті практично не було української мови. У школі навчали на німецькій мові. Місцеві міщани здебільшого одружувалися з поляками. Тому, спілкувалися вдома виключно польською мовою. Натомість національна свідомість знаходилася на досить низькому рівні.

Місцеві жителі прагнули обрати керівником міста людину, яка була б абсолютно нейтральною до політики. Якнайкраще для цього підходила кандидатура Володимира Лучаківського, який тримався осторонь політики та займався адвокатурою.

Однією із перших ініціатив Володимира Лучаківського було впровадження в Тернополі української мови. Варто додати, що бургомістр чудово володів польською та німецькою мовою, а в побуті спілкувався виключно українською.

Володимир Лучаківський створив та очолив товариство «Руської бесіди», а також філії «Просвіти». Бургомістр організував український аматорський театр і особисто переклав для нього більше двох десятків п’єс з німецької та польської мови. 

Лучаківський

Активне запровадження української мови вплинуло і на культурне життя міста. Зокрема, все частіше в Тернополі організовуються концерти рідною мовою. Саме на одному з таких заходів присвяченому ювілею Тараса Шевченка вперше на сцені виступила в майбутньому легендарна оперна співачка Соломія Крушельницька.

Розвиток Тернополя під керівництвом Володимира Лучаківського

Володимира Лучаківського вважають автором освітлення міста. Бургомістр в 1897 році укладав угоди з Будапештом та Віднем про будівництво електростанцій. Через чотири роки Тернополю дозволили офіційно ввести в експлуатацію місцеву електромережу. Незабаром після цього в місті з’явилися водогін і каналізація. Активно розроблялися в Тернополі поклади торфу.

Варто додати, що авторитет і повагу серед тернополян Володимир Лучаківський заслужив не лише своєю роботою як бургомістра, але й адвокатською діяльністю.

Під час своїх зустрічей з селянами адвокат полюбляв спілкуватися з ними на різні теми. Особливу увагу він приділяв приказкам та загадкам, які записував з вуст селян. Згодом усі свої записи він передав Івану Франку, який і включив народну творчість до своєї збірки.

Володимир Лучаківський був єдиним адвокатом українцем, який завжди ставав на захист простих людей. Він користувався високим авторитетом не лише серед українців, а й серед поляків.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Голоси під час виборів у Бучацькому районі надходили з-за кордону

На місцевих виборах у місті Бучач виявили фальсифікацію. Про це повідомила представниця «Опори» Ольга Мазаєва. Порушники повинні відповідати за подібні дії у...

Депутат з Тернопільщини відмовився від нових обов’язків

Новообраний депутат партії «За майбутнє» відмовляється від депутатського мандату. Іван Чайківський переконує, що прийняв непросте і водночас важливе для себе рішення. Далі...

Відомі політики з Тернопільщини

Тернопільська область багата на відомих політичних діячів, які отримували посади як в міністерствах, так і ставали народними депутатами України. Повідомляє «Yes-Ternopil».

У Верховній Раді прислухалися до позиції мера Тернополя

Народні обранці  визнали, що мер Тернополя Сергій Надал мав рацію, коли відмовився від жорсткого карантину ще влітку. Повідомляє «Yes-Ternopil» з посиланням на...

В Тернополі попрощалися з легендарним народним депутатом

17 листопада в Тернополі провели церемонію прощання з відомим народним депутатом з Тернопільщини Володимиром Володимировичем Колінцем. Повідомляє «Yes-Ternopil». Усе...