Четвер, 17 Вересня, 2020

Перший бургомістр Тернополя

Мало хто знає, що першим керівником міста був відомий письменник, етнограф та адвокат Володимир Лучаківський. Саме його в 1896 році було обрано першим бургомістром Тернополя. Повідомляє «Yes-Ternopil».

Що зробив для міста Володимир Лучаківський

Народився Володимир Лучаківський в родині священика 19 березня 1838 року на Львівщині в селі Ременові. Незабаром родина майбутнього бургомістра переїхала в село Довжанку, що знаходилося неподалік Тернополя.

В 1890-х роках в місті практично не було української мови. У школі навчали на німецькій мові. Місцеві міщани здебільшого одружувалися з поляками. Тому, спілкувалися вдома виключно польською мовою. Натомість національна свідомість знаходилася на досить низькому рівні.

Місцеві жителі прагнули обрати керівником міста людину, яка була б абсолютно нейтральною до політики. Якнайкраще для цього підходила кандидатура Володимира Лучаківського, який тримався осторонь політики та займався адвокатурою.

Однією із перших ініціатив Володимира Лучаківського було впровадження в Тернополі української мови. Варто додати, що бургомістр чудово володів польською та німецькою мовою, а в побуті спілкувався виключно українською.

Володимир Лучаківський створив та очолив товариство «Руської бесіди», а також філії «Просвіти». Бургомістр організував український аматорський театр і особисто переклав для нього більше двох десятків п’єс з німецької та польської мови. 

Лучаківський

Активне запровадження української мови вплинуло і на культурне життя міста. Зокрема, все частіше в Тернополі організовуються концерти рідною мовою. Саме на одному з таких заходів присвяченому ювілею Тараса Шевченка вперше на сцені виступила в майбутньому легендарна оперна співачка Соломія Крушельницька.

Розвиток Тернополя під керівництвом Володимира Лучаківського

Володимира Лучаківського вважають автором освітлення міста. Бургомістр в 1897 році укладав угоди з Будапештом та Віднем про будівництво електростанцій. Через чотири роки Тернополю дозволили офіційно ввести в експлуатацію місцеву електромережу. Незабаром після цього в місті з’явилися водогін і каналізація. Активно розроблялися в Тернополі поклади торфу.

Варто додати, що авторитет і повагу серед тернополян Володимир Лучаківський заслужив не лише своєю роботою як бургомістра, але й адвокатською діяльністю.

Під час своїх зустрічей з селянами адвокат полюбляв спілкуватися з ними на різні теми. Особливу увагу він приділяв приказкам та загадкам, які записував з вуст селян. Згодом усі свої записи він передав Івану Франку, який і включив народну творчість до своєї збірки.

Володимир Лучаківський був єдиним адвокатом українцем, який завжди ставав на захист простих людей. Він користувався високим авторитетом не лише серед українців, а й серед поляків.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Жителі Тернопільщини отримуватимуть дві пенсії

В уряді готують нову законодавчу ініціативу. Українцям запропонують платити додатковий внесок, а натомість згодом отримувати дві пенсії. Повідомляє «Yes-Ternopil».

Жителів Тернопільщини можуть змусити зареєструвати котів та собак

Представники політичної партії «Слуга народу» запропонували новий законопроект, який має на меті ідентифікацію тварин. При цьому нововведення торкнеться не лише власників котів...

На Тернопільщині політичні партії витратили чималу суму на агітацію

В Україні лише стартувала підготовка до місцевих виборів. В той час як на Тернопільщині лише за перший тиждень політичні партії встигли потратити...

Важливо для тернополян: незабаром з обігу вийдуть 25 копійок та деякі банкноти

В Національному банку знову плануються зміни, які торкнуться усіх громадян. З 1 жовтня з обігу зникнуть монети номіналом 25 копійок. Повідомляє «Yes-Ternopil».

Від «Слуги народу» в Тернополі за крісло мера боротиметься комік

Партія «Слуга народу» на офіційному з’їзді представила свого кандидата, який візьме участь у виборах міського голови Тернополя. Повідомляє «Yes-Ternopil».