Середа, 6 Липня, 2022

Перший бургомістр Тернополя

Мало хто знає, що першим керівником міста був відомий письменник, етнограф та адвокат Володимир Лучаківський. Саме його в 1896 році було обрано першим бургомістром Тернополя. Повідомляє «Yes-Ternopil».

Що зробив для міста Володимир Лучаківський

Народився Володимир Лучаківський в родині священика 19 березня 1838 року на Львівщині в селі Ременові. Незабаром родина майбутнього бургомістра переїхала в село Довжанку, що знаходилося неподалік Тернополя.

В 1890-х роках в місті практично не було української мови. У школі навчали на німецькій мові. Місцеві міщани здебільшого одружувалися з поляками. Тому, спілкувалися вдома виключно польською мовою. Натомість національна свідомість знаходилася на досить низькому рівні.

Місцеві жителі прагнули обрати керівником міста людину, яка була б абсолютно нейтральною до політики. Якнайкраще для цього підходила кандидатура Володимира Лучаківського, який тримався осторонь політики та займався адвокатурою.

Однією із перших ініціатив Володимира Лучаківського було впровадження в Тернополі української мови. Варто додати, що бургомістр чудово володів польською та німецькою мовою, а в побуті спілкувався виключно українською.

Володимир Лучаківський створив та очолив товариство «Руської бесіди», а також філії «Просвіти». Бургомістр організував український аматорський театр і особисто переклав для нього більше двох десятків п’єс з німецької та польської мови. 

Лучаківський

Активне запровадження української мови вплинуло і на культурне життя міста. Зокрема, все частіше в Тернополі організовуються концерти рідною мовою. Саме на одному з таких заходів присвяченому ювілею Тараса Шевченка вперше на сцені виступила в майбутньому легендарна оперна співачка Соломія Крушельницька.

Розвиток Тернополя під керівництвом Володимира Лучаківського

Володимира Лучаківського вважають автором освітлення міста. Бургомістр в 1897 році укладав угоди з Будапештом та Віднем про будівництво електростанцій. Через чотири роки Тернополю дозволили офіційно ввести в експлуатацію місцеву електромережу. Незабаром після цього в місті з’явилися водогін і каналізація. Активно розроблялися в Тернополі поклади торфу.

Варто додати, що авторитет і повагу серед тернополян Володимир Лучаківський заслужив не лише своєю роботою як бургомістра, але й адвокатською діяльністю.

Під час своїх зустрічей з селянами адвокат полюбляв спілкуватися з ними на різні теми. Особливу увагу він приділяв приказкам та загадкам, які записував з вуст селян. Згодом усі свої записи він передав Івану Франку, який і включив народну творчість до своєї збірки.

Володимир Лучаківський був єдиним адвокатом українцем, який завжди ставав на захист простих людей. Він користувався високим авторитетом не лише серед українців, а й серед поляків.