Вівторок, 5 Липня, 2022

Перший мер Тернополя

Тернопіль має цікаву та давню історію як в культурному, так і в політичному плані. Першим бургомістром та очільником міста став відомий письменник та етнограф Володимир Лучаківський. Завдяки йому Тернопіль отримав перші комунікації та значно розвинув систему освіти. Повідомляє “Yes-Ternopil”.

Дитинство та юність Володимира Лучаківського

Народився майбутній бургомістр 19 березня 1838 року в селі Ременові (на той час повіт Камінка-Струмилова, Королівство Галичини та Володимирії). Його батьками були греко-католицький священник Дмитро Лучаківський та Антоніна Дольницька. Ще в ранньому дитинстві хлопчик переїхав разом з сім’єю в село Довжанка неподалік Тернополя. Батько Дмитро Лучаківський очолив парафію в селі.

Хлопець успішно закінчив навчання в Тернопільській державній класичній гімназії. Після цього вступив на правознавчий факультет Львівського університету. Варто додати, що у свої 24 роки Володимир Лучаківський став першим та єдиним українським адвокатом в Тернополі.

Реформи Володимира Лучаківського

Для Тернополя вагомим фактором було те, що місто очолила людина з університетською освітою, яка до того ж вільно володіла польською та німецькою мовами. Хоча в побуті Володимир Лучаківський спілкувався виключно українською мовою. На той час в Тернополі не надто була поширена українська мова. Навчання проходило німецькою мовою.

Серед містян бургомістр активно починає запроваджувати рідну мову. На ті часи було досить незвично, що місто очолив українець, який до того ж керував Тернополем протягом тривалого часу.

Одними з перших кроків Володимира Лучаківського стало заснування товариства «Руської бесіди», яку він і очолив, а також філії «Просвіти». Також бургомістр входив до складу Тимчасового комітету укладання Статуту фундації імені князя Костянтина Острозького. За його керівництва створили аматорський театр.

Варто додати, що Володимир Лучаківський особисто переклав для театру понад двадцять п’єс з німецької та польської мови. Ще до свого обрання на посаду політик організував «Руську Бурсу», він перебував на посаді її керівника близько 25 років.

І до цього часу в Тернопільському краєзнавчому музеї зберігаються грамоти з Руської Бурси з написом, що ті діти, яких він вивів в люди, є свідками благотворної діяльності бургомістра. Й ім’я Володимира Лучаківського назавжди буде вписане в історію золотими літерами.

В Тернополі все частіше стали проходити концерти української музики. Зокрема, вперше на сцену вийшла співачка Соломія Крушельницька, яка через декілька років підкорить сцени світових театрів. Справжньою дивиною стала етнографічна виставка, яку навіть відвідав спадкоємець австрійської корони князь Рудольф.

Важливу роль відіграв Володимир Лучаківський і в розвитку комунікацій міста. В 1897 році бургомістр уклав угоди з Віднем та Будапештом на будівництво електростанцій. Через чотири роки комісія з Відня схвалила експлуатацію міської електромережі. Після цього з’явилася система водопостачання та каналізація.

До того часу вулиці міста освітлювалися лише нафтовими лампами, які прилаштовували на стовпах. Проте, з лютого 1902 року всі вулиці старовинного Тернополя були електрифіковані.

Історики відзначають, що бургомістр зробив для свого міста набагато більше, ніж багато його попередників.

Володимир Лучаківський – перший український адвокат в Тернополі

Володимир Лучаківський був відомим адвокатом в Західній Україні. В 1898 році до нього за допомогою звернувся Іван Франко, якого перед виборами до австрійського парламенту намагалися скомпрометувати.

Володимир Лучаківський блискуче виграв справу та допоміг Івану Франку уникнути компромату та відповідно пройти до парламенту. Саме адвокатська робота допомогла йому стати хорошим громадським діячем, адже Володимир Лучаківський здобув чималий адвокатський досвід, вмів налагоджувати контакти з людьми, розуміти їх, вислуховувати та шукати розв’язання проблем в різних ситуаціях.

Ще однією відомою справою адвоката стала справа відстоювання прав греко-католицьких міщан. В 1884 році вони боролися за фундацію Князя Острозького. Володимир Лучаківський виграв справу та відстояв права міщан. Варто додати, що сьогодні в цьому приміщенні знаходиться обласний психоневрологічний диспансер.

Іван Франко часто згадував про Володимира Лучаківського не тільки як про адвоката, але і як хорошого письменника, який першим почав писати народною українською мовою. Іван Франко у своїх статтях позитивно відгукувався про свого друга. Часто вони вели між собою листування.

Володимир Лучаківський спробував себе як в драматургії, так і в поезії. У свій час він працював в редакції журналу «Правда», на сторінках якого виходили і його твори.

Відродження національної свідомості серед тернополян

Чи не одним з найголовніших здобутків Володимира Лучаківського стало відродження національної свідомості та прагнення до боротьби за незалежність серед містян. Слід зазначити, що в ті роки національна свідомість знаходилася на досить низькому рівні, багато родин тернополян ополячувались, забуваючи рідну мову.

Натомість Володимир Лучаківський виступав на засіданнях громадської ради міста виключно українською мовою. Він сприяв розвитку українських державних інституцій в Тернополі.

За сприяння Володимира Лучаківського відкрили Вищу реальну школу, де зараз знаходиться гімназія імені Івана Франка. Найбільшою гордістю бургомістра стало будівництво будівлі «Міщанського братства», де була велика глядацька зала, бібліотека та проводили музичні заняття. Саме «Міщанське братство» протягом багатьох років стало епіцентром національної свідомості та розвитку культури Тернополя.

Володимир Лучаківський помер 11 квітня 1903 року. В 1908 році влада Тернополя вирішила на честь бургомістра назвати парк здоров’я поблизу Тернополя. Відмітили внесок Володимира Лучаківського і в часи незалежності України, назвавши його іменем одну з вулиць міста та заснувавши премію.