Неділя, 22 Травня, 2022

Тернопільські депутати складатимуть іспит з української мови

2 роки назад сталася крута подія. 25 квітня 2019 р. ВР України попереднього скликання прийняла Закон про мову. Відповідно він набув чинності з 16 січня 2021 р. Серед його переваг вся інформація про товари та послуги українською мовою (цінники, опис), а також державною мовою договори, обслуговування та багато іншого. А ще вимоги до чиновників по здачі екзаменів на знання української мови. Про це детальніше розповість yes-ternopil.com.ua

Як повідомляє видання te.20minut, під час 8-го засідання 10 сесії, яка пройшла в Українському домі «Перемога» депутати займались активною діяльністю.

Про бюджет та корупцію у своїх рядах

Про бюджетні питання говорили в контексті звітності за 9 місяців цього року. За цей час було отримано у вигляді податків 2 467,8 млн. грн. За рахунок цього отримані кошти були спрямовані на виплату зарплат в різних сферах, будівництво доріг, Палацу Спорту, оплату енергоносіїв та інше.

Також депутати відмовились підтримати пропозицію про відсторонення від роботи на період судового розслідування головного міського архітектора Василя Бесагу. Його підозрюють в службовій недбалості. А це позбавлення волі на 3- 6 років, відсторонення від державних робіт і штраф. В той же час мер Сергій Надал та провладна більшість вирішили, що справа не заслуговує уваги і Василь Бесага може продовжувати працювати на благо тернополян (всього навсього службова недбалість). А тому більшість проголосувала проти. 

Про екзамени

Загалом під час сесії міські депутати розглянули цілих 429 проєктів. За одним з них вони підтримали пропозицію, яка випливає з Закону про українську мову, де передбачено складання чиновниками і зокрема депутатами іспитів на знання мови. І хоча рішення виглядає популістським, адже кого цікавить чи знають депутати, які все життя розмовляють українською, мову, але вони вдало використали ситуацію. І тепер зможуть привертати увагу своїх виборців до цього процесу на етапі підготовки екзамену, здачі і потім скоріш за все ще й будуть довго жартувати над своїми помилками, як це було в голови Херсонської ОДА в свій час.

Якщо ж говорити про юридичні тонкощі закону, то там вказано, що всі посадовці повинні володіти мовою і використовувати її на роботі. Перш за все це стосується офіцерів ЗСУ за контрактом, суддів, адвокатів, нотаріусів, працівників Поліції, працівників НБУ, кандидатів на посаду міського голови, голів ОДА, керівників державних підприємств, прокуратури, міністрів, депутатів місцевих рад. В той же час не здаватимуть іспити розуміння мови люди, які хочуть стати депутатами, а саме кандидати. Відповідно закон забороняє і карає за паплюження української мови штрафами від 5100 до 6800 грн. А тому, якщо ваш депутат чи ваш чиновник, чи просто продавець в магазині говорить до вас російською, то можете сміливо вимагати від нього перейти на українську мову. Якщо ж цього не відбулося, то слід звернутися до Офісу Уповноваженого із захисту державної мови і надати необхідні докази, як квитанція, аудіо чи відеозапис, листи, скріпи переписки на підтвердження своїх слів.