Середа, 10 Серпня, 2022

Чи можна мобілізувати жінок на війну?

В Україні вже 5 місяць йде повномасштабна війна. Загарбники поволі просувають територією Донбасу, знищуючи все на своєму шляху, вбиваючи українських оборонців, цивільних осіб та несучи численні втрати. За період військових дій українцям вдалося створити ефективну армію та сили Територіальної оборони, які боронять нашу країну, але втрати даються взнаки, а тому мобілізація, яка розпочалась в лютому продовжилась в квітні, а далі в червні. Протягом останніх 2-х тижнів патрулювання міста та перевірки документів громадян області посадовими особами було вручено близько 800 повісток. Також до Тернопільського військомату (керівник міського центру комплектування збройних сил Данилюк Сергій Михайлович) звертаються інші військкомати, які розшукують військовозобов’язаних. Про це було повідомлено в п’ятницю, 24 червня, військовим комісаром Тернопільської області Ігорем Гусєвим. Переважно беруть в армію чоловіків. Але жінки не залишаються осторонь. А тому детальніше розповість про залучення жінок до оборони країни видання yes-ternopil.

Оборона країни, власного дому, своїх рідних та близьких – це питання, яке не залишає байдужим більшість українців. Лише частина людей, до яких можна ставитися презирливо, ігнорують заклик держави мобілізуватися і намагаються уникнути його, переховуючись від представників військкомату, роблячи спроби виїхати закордон чи виготовляючи собі липові довідки про хвороби, травми і т.д. Також чоловіки зареєстрували петицію з вимогою відкрити кордони для виїзду за межі країни і запропонувавши захищати країну добровольцям. Але повернемось до жінок.

Законодавство про залучення жінок до військової служби

Як розповідає адвокат Руслан Ружицький, закон “Про військовий облік жінок” було прийнято в 1994 р. Але тоді він включав в себе професії, які зараз майже не використовуються, як от гравер, телефоністка та інші, а тому не викликав суспільного резонансу. В березні 2021 р. було прийнято новий закон, а в грудні цього ж року було оголошено про перелік професій, які підлягають військовому обліку. І тоді розпочалося його обговорення в соціальних мережах. Було навіть зареєстровано петицію на сайті президента з проханням перестати «знущатися над жінками». Петиція швидко набрала 25 тис. голосів, і Володимир Зеленський відреагував на неї, повідомивши жінок, що закон справедливий, а, отже, його відмінити неможливо. В лютому 2022 р., напередодні війни, Міноборони оголосило, що зменшило кількість спеціальностей для жінок, які мають стати на військовий облік до жовтня 2022 р.

Загалом жінки повинні пам’ятати наступне:

  1. перевірити, чи є їх професія в наказі Міноборони від 11 жовтня №313 із змінами від 7 лютого 2022 р.
  2. звернути увагу на те, що й вагітні жінки та жінки з малолітніми дітьми теж підлягають призову, але матимуть відстрочку.
  3. відповідальність за ухилення від військової служби є адміністративна – від 100-300 неоподатковуваних мінімумів громадян та кримінальна. 
  4. роботодавець, під час приймання на роботу працівника, повинен перевіряти наявність в нього військових-облікових документів. А тому навіть якщо жінка вже працює, то 1 жовтня роботодавець передає інформацію про неї у військкомат. Щоправда роботодавці можуть вказувати посади, які не підлягатимуть обліку. А, отже, якщо таких буде багато, то будуть перевірки інспекції праці. Буде багато штрафів. Також військовозобов’язані жінки не можуть виїжджати за кордон, як і чоловіки.

Випадок отримання повістки жінкою

27 червня одне з тернопільських видань опублікувало новину під голослівним заголовком «Тато і чоловік на фронті, так і ще й мене кличуть». В ній видання розповіло про вручення повістки тернополянці, яка поверталась в 23.00 додому з Східного в центр Тернополя. А також навело коментар представника військкомату Олени Величанської, начальниці пресслужби обласного терцентру комплектування та соцпідтримки. 

Правда це чи ні, вирішувати вам, але законодавча база під військовий облік жінок готова. А отже необхідність в жінках-бухгалтерах для того, щоб рахувати зарплату військовим, жінках-ІТ-шниках, щоб нищити ворожі сайти чи кухарях, щоб готувати смачний український борщ військовим, нікуди не ділася.