Вівторок, 5 Липня, 2022

Річниця Всеукраїнського референдуму: що говорять тернополяни

У кожній області України 30 років тому вигукували гасла: «Україна виходить з СРСР». Тернополяни звісно, не становили виняток і були активно задіяні у цій акції. Далі на yes-ternopil.

Першого грудня 1991 громадяни України утвердили своє бажання жити у незалежній державі. Більше 90%  українців на Всеукраїнському референдумі проголосували «за» проголошення України незалежною державою. 

Спогади тернополян

Тернопільська область була тією, у якій найбільше громадян проголосували «за» таке рішення. Пан Роман Пастушенко, учасник Всеукраїнського Референдумного штабу 1991 року у коментарі «Тернопіль 1» зізнався, що за рік до цієї події у Тернополі був безлад, тому що місцеві у великих масштабах добивалися звільнення влади Радянського Союзу. Він ствердив, що люди кричали : «Комуністи – геть» і били кулаками в двері. За його словами, таким буде весь рік до референдуму. Люди знали, чого хочуть і були дуже окриленими ідеєю незалежності.

Пан Роман розповів, що для досягнення високої кількості «за» таке рішення, у штабі доклали багато зусиль. За місяць до референдуму вони надіслали агітаційну делегацію у кожне місто України . Вона складалася з вчителів, директорів шкіл, викладачів університетів, тобто люди, які вміли переконувати інших і правильно розмовляти. Після них їздили художні колективи-агітатори, які перебували у різних містах по одному тижню. 

Представником однієї з агітаційних делегацій був пан Микола Лазарович. Він розповів «Тернопіль 1», що в 1991 році брав участь у підготовці до Референдуму в Сумській області. У жовтні 1991 року тільки половина місцевих готові були до голосування за незалежність України. Упродовж двох місяців кількість охочих зросла до 92%. Пан Микола зазначив, що вони їздили по усіх районних центрах і організовували  референдумні штаби. Потім кожного тижня вони їздили по українських містах. Він вважає, що було б дуже дивним, якби жителі Сумської області не проголосували б «за», оскільки у багатьох тогочасних селах існували козацькі назви.

Скільки українців проголосували?

Фото – Луцька РДА

У цілому в референдумі голосували більше 30 мільйонів громадян України. Відомо, що тоді організували майже 34 тисячі виборчих дільниць у школах, університетах, будинках культури і театрах. У бюлетені ставили єдине питання: «Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?». «За» таке рішення зробили вибір 28 мільйонів українців. 

Історик Богдан Баран розповів «Тернопіль 1», що для визнання України незалежною державою на міжнародному рівні, повинен бути проведений такий референдум, де більшість українців мали б зробити вибір – прагнуть вони незалежності чи залишитися в Радянському Союзі.

Стверджується, що першими Україну незалежною визнали Польща і Литва. Згодом – Англія і Канада і вже в останню чергу, Російська Федерація.

Нагадаємо, першого грудня 1991 року пройшов Всеукраїнський референдум стосовно незалежності України. 24 серпня 1991 року Верховна Рада проголосила Акт проголошення незалежності України.