Понеділок, 16 Травня, 2022

Народовладдя і додаткові повноваження: які законопроєкти пропонують до розгляду

3 вересня видалось дуже плідним для парламентарів, адже прийняли важливий законопроект про зняття депутатської недоторканності. Про це повідомляє “Yes-ternopil” з посиланням на інтернет-видання “Українська правда“. 

Як прийняли законопроєкт?

На 1 засіданні ІІ сесії Верховної Ради парламентарі ухвалили цей законопроєкт, за який проголосували 373 народних депутати. У голосуванні документ підтримали 252 нардепи з фракції “Слуга народу”, 24 народних обранців з партії “Європейська солідарність”, 23 депутати – з фракції “Батьківщина”, 22 нардепи – з групи “За майбутнє”, 19 з фракції  “Голос” та 33 позафракційних депутати. Окрім того, склад “ОПЗЖ” утримався від голосування. 

законопроєктЗакон почне діяти з 1 січня 2020 року. Голова ВР Дмитро Разумков додав, що фракція “Слуга народу” виконала передвиборчі обіцянки. Також він сказав, що не бачить сенсу оскаржувати рішення в КС. Крім того, цей законопроєкт був внесений до розгляду 17 жовтня 2017 року Петром Порошенком і мав стати чинним у 2020 році.

Додамо, що Директор Центру демократії та верховенства права та член Ради Реанімаційного пакету реформ Тарас Шевченко підкреслив, що для повного зняття недоторканності потрібно забрати її із Кримінального процесуального кодексу та зі статті “Про статус народного депутата України”. У такий спосіб це можна остаточно скасувати.

Які законодавчі ініціативи пропонують до розгляду?

До Конституційного суду направили проєкт про право народу України вносити документи до розгляду парламентом на законодавчому рівні. За цю ініціативу Володимира Зеленського проголосували 338 депутатів, а проти виступила фракція “ЄС”, мотивуючи це тим, що потрібне обговорення і рішення експертів.

Проєкт №1015 має надати можливість народові України вносити акти, постанови, проєкти законів та поправки і пропозиції до них, а вже парламент ініціюватиме розгляд. За словами спікера Дмитра Разумкова і представника Президента в КС Федора Веніславського це буде формою демократії поряд з виборами і референдумом. Окрім того, про важливість законопроєкту про народовладдя Президент наголошував 29 серпня перед новими парламентарями, бо це одне з основних правил його програми і команди.

До того ж до розгляду КС направили проєкт про додаткові повноваження Президента України, а саме право керувати процесом призначення осіб в органи НАБУ та ДБР. Окрім того, проєкт регламентує створення органів, що проводитимуть регулювання і керування діяльності суб’єктів господарювання в окремих сферах. 

Додамо, що опозиція в парламенті критикує такий проєкт, застерігаючи від ризиків утвердження абсолютної влади у руках глави держави. Стосовно цього Федір Веніславський додає, що “Президент буде керуватися при призначенні керівників саме положеннями закону”. Згідно з ними є відкриті конкурсні процедури, які регулюють порядок призначення осіб. Проте залишається відкритим питання: наскільки неупередженою та ефективною буде політика глави держави при додаткових повноваженнях?