П’ятниця, 13 Травня, 2022

Що означає бути старостою округу на Тернопільщині?

7 грудня — День місцевого самоврядування в Україні. Що ж означає бути старостою села на Тернопільщині? Журналіст yes-ternopil запитав у Івана Каптія.  

«Бути прикладом, бути взірцем, бути господарем на своїй землі!»

Ранок понеділка. Іван Васильович Каптій на робочому місці. Щоб дістатися до роботи, старості Турівського старостинського округу треба добиратися 3 кілометри. Це відстань від його рідного с. Фащівка до с. Турівка. До роботи може доїхати шкільним автобусом або на мотоблоці. Каже, це його службовий транспорт.

Однак керувати громадою планував не завжди. Закінчив Чортківський педагогічний коледж. Розповідає, колись навіть вступав до духовної семінарії: «Значить, не моє. Не було покликання». Пізніше спів у церковному хорі став його хобі.

10 років працював на залізниці провідником пасажирського потягу.

«Поїзди приваблювали ще з дитинства, тому пройшов курс-підготовку у м. Хмельницький. Де тільки не бував: у Києві, Одесі, Ужгороді, Москві, Санкт-Петербурзі. На залізниці була стабільна робота: 7 днів у рейсі, а 7 — вдома».

Коментує, тепер у нього ненормований графік, але може багато зробити для рідної місцевості. Субота і неділя — офіційні вихідні старости. Однак, каже, трапляються різні випадки. Інколи телефонують з поліції через виклик або посеред ночі треба кудись терміново поїхати.

Посаду обіймає з 2016 року. Каже, тоді не приділяв значної уваги передвиборній агітації. Казав, що буде шукати будь-які можливості для реалізації планів. Хотів щось змінити у селах Підволочиської громади. Проходив навчання у Тернополі, нещодавно у Підволочиську по реєстрації осіб. Зазвичай працюють над нотаріальними діями та створенням заповітів. Як і раніше, хоче покращити добробут жителів, і найголовніше — ту саму дорогу.

«Яма на ямі»

На жаль, з дорогою нічого не вийшло. Неодноразово звертався до Тернопільської обласної ради, Підволочиської районної державної адміністрації, але йому завжди відповідали — «Грошей нема». Інколи все ж допомагали невеликими сумами. Вдалося полатати частину дороги перед с. Турівка. Ремонт профінансувало ТОВ «Глобал Білд Інжиніринг», що покращує стан доріг в області.

«Коли закурить, працівники тієї ж фірми прогортають сніг, розчищають і посипають піском шлях».

Турівсько старостинський округ не включений до проєкту «Велике будівництво» на 2021 рік. Іван Васильович каже, немає кому створити програму для подачі і тому намагаються власними силами щось зробити з проблемною дорогою, а точніше, з її повною відсутністю. Жителям незручно добиратися до Підволочиська чи Тернополя, тому ближче дістатися м. Волочиськ Хмельницької області через с. Тарноруда. Там, каже староста, асфальтове покриття і тому більшість людей користуються зручною дорогою. Іван Каптій сподівається, новий склад Тернопільської обласної ради піде назустріч і впоратися з проблемами все ж вдасться.

«Я дізнався думку жителів про себе і зрозумів, що не все так просто. Критику сприймаю нормально, а ще люблю працювати з людьми»

У с. Турівка поставили огорожу на цвинтарі, у с. Фащівка зробили ремонт у церкві. Іван Каптій розповідає, що разом із колегами допомагають школі, клубу.

«26 листопада 2020 р. мене обрали старостою Турівсько старостинівського округу вдруге. Цього разу призначав голова Підволочиської громади. Я хочу добитися свого і довести до кінця те, що обіцяв зробити.»

У кожного є вибір

У с. Турівка проживає 580 осіб, у с. Фащівка — 134, у с. Тарноруда — 10. Люди працюють у дитячому садку, школі, займаються сільським господарством. Деякі жителі їдуть на роботу до Тернополя, а молодь часто виїздить за кордон.

У с. Турівка є 9-класна школа, але деякі діти ходять до Тарноруди у Хмельницькій області чи до сусідніх сіл або Підволочиська. У с. Тарноруда ремонтують давній костел, нещодавно зробили освітлення, замовили килими.

Каже, важливо підтримувати стосунки з колегами по громаді. З Олегом Романюком, старостою с. Рожиськ, співають у дуеті. 14 жовтня виступали у с. Бишки Козівського району. Репертуар у них патріотичний, співають про Україну та про любов.

Іван Каптій вважає, що бути старостою села на Тернопільщині, означає бути відповідальним і готовим прийти на допомогу у будь-який час доби.