П’ятниця, 20 Травня, 2022

Декомунізація на Тернопільщині

Нова хвиля декомунізації розпочалась на території всієї Україні після повномасштабного вторгнення Російської Федерації. Зокрема на Тернопільщині місцеві жителі стали першими, хто були ініціаторами за позбавлення радянських відголосів. Так, повідомляє сайт yes-ternopil.com.ua, в області вже відбулись деякі вагомі події.

Як відбувається декомунізація на Чортківщині?

Нещодавно  Чортківська міська рада провела  опитування серед мешканців, основною темою якого була повна декомунізація в місті. На сторінці міської ради Чорткова у Facebook оприлюднили пост, в якому зазначається те, що дії  московської орди на території нашої землі можна розцінювати тільки як геноцид українського народу. Також у дописі йдеться про те, що потрібно знищити й обірвати будь-які спільно- історичні зв’язки з ворогом. Місцева влада створила невелике опитування, яке містило усього 3 запитання щодо перейменування вулиць та демонтаж пам’ятників за радянські часи. 

Опитування стосувалось танка на вулиці Копичинецька, перейменацію вулиці Гагаріна та демонтування пам’ятника радянського солдата, що знаходиться на кладовищі по вулиці Степана Бандера. У цьому анкетуванні взяли участь 1996 осіб. Результати опитування були наступними: танк респонденти рекомендували  демонтувати й продати на аукціоні, а отримані кошти передати на потреби Збройним силам України.

Перейменування вулиці Гагаріна підтримало 88% опитаних. Нагадуємо, що Юрій Гагарін був льотчиком-космонавтом СРСР й не мав ніякого зв’язку з Україною.  За демонтування пам’ятника радянському солдатові проголосувало 72,5 % опитуваних. Серед респондентів звісно були й ті, які не підтримують процес декомунізації, адже вважають, що ці історичні пам’ятки є свідченням важливих подій в Україні. Опитування за декомунізацію в Чортківській громаді тривало 3 дні.

 «Всі ми бачимо, які звірства чинить московська орда на теренах нашої країни вже більше місяця. Всім очевидно: це не війна. Це тероризм, це геноцид українського народу, це чергова спроба знищити нас як самодостатню націю із тисячолітньою історією», – йдеться у дописі на сторінці міськради в соцмережі.

Декомунізація в Тернополі

Декомунізація відбулася й у Тернополі. Так, славнозвісний памятник, який стояв у місті з 1961 року, кілька днів тому зник. Вперше ідея його демонтування була висловлена місцевими жителями у 2014 році, коли Росія розпочала війну на сході України. Через воєнні дії та звірство російської армії щодо цивільних, мер міста Тернополя Сергій Надал,  доповів, що українцям потрібно позбавлятись усього російського. 

Рішення про демонтаж повідомили зранку, 9 квітня.  Пам’ятник Пушкіну передали  підприємству «Міськшляхрембуд» для безоплатного зберігання. Подальші дії поки що невідомі. На місці пам’ятника Пушкіну тернополяни вже пропонують свої варіанти.

 Нагадаємо, що 22 березня у Тернополі скульптуру облили червоною фарбою на зробили напис “stop war”. Таким чином, місцевий житель  привертав увагу влади до його негайного демонтажу. 

На події в області відреагувала й Кременеччина. На своїй сторінці у Facebook місцевий житель Володимир Крутевич оприлюднив пост, в якому закликав місцеву владу й мешканців долучитись до процесу декомунізації. Під постом зібралось багато однодумців та прибічників такої ідеї. Наразі подальший розвиток дій не відомий. Нагадаємо, що у місті Кременець знаходиться пам’ятник Максиму Горькому, який був прибічником радянської влади та другом Леніна.